МІЛІЦІЯ ДЛЯ «ЧАЙНИКІВ»
Nov 262015
 

Київ, 26.11.2015

Розміщую повний текст мого виступу з прес-брифінгу 23 листопада у Краматорську на тему: Порушення прав людини та корупційні схеми на контрольних пунктах в’їзду-виїзду «Зайцеве» та «Новотроїцьке».

Наша організація «Фундація.101» реалізує проект «Прифронтова інспекція». Метою якого є забезпечення дотримання прав людини при проходженні перевірки на контрольних пунктах в’їзду-виїзду під час перетину лінії зіткнення. Проект розрахований на три місяці, протягом яких наші спостерігачі щоденно будуть знаходитись на КПВВ «Зайцеве» і «Новотроїцьке» та спостерігати за проходженням громадянами процедури перевірки та огляду їх речей. Ми стежитимемо за тим, наскільки прозоро працюють співробітники перевіряючих органів, чи ввічливо вони поводять себе з людьми, чи не вимагають з них кошти. Під час самого моніторингу ми будемо щоденно публікувати в соцмережах поточну інформацію з контрольних пунктів, а після завершення моніторингу направимо рекомендації щодо покращення пропускного режиму у відповідні органи державної влади.

Спочатку ми запустили цей проект в пілотному варіанті на КПВВ «Зайцеве», і місяць моніторили цей контрольний пункт — з 15 вересня по 15 жовтня. За цей час ми напрацювали методологію моніторингу, встигнув зафіксувати основні проблеми, з якими стикаються громадяни та основні типи скарг, які від них надходять.

Наразі, після місячної перерви, починаючи з 15 листопада, ми відновили моніторинг на «Зайцеве» та почали слідкувати за роботою КПВВ «Новотроїцьке».
Також ми приймаємо від громадян скарги через наш сайт, інформацію з яких так само використовуємо у своєму дослідженні.

Основне, на що скаржаться люди, — це великі черги, в яких можна чекати по 5-7 годин, а інколи, якщо людина не встигає пройти перевірку до моменту закриття КПВВ, вона вимушена лишатися на ніч на трасі. Причиною цього є те, що з постійно діючих контрольних пунктів на всю Донецьку та Луганську області є всього два — це «Зайцеве» та «Новотроїцьке», а решта або відкриваються лише на деякий період, або не працюють взагалі.

Основний потік людей виглядає приблизно так: зранку наші громадяни їдуть з неконтрольованої території, перетинають контрольний пункт, на контрольованій території купують продукти харчування та знімають пенсії, а в другій половині дня вертаються в зворотньому напрямку. У свою чергу, логістичні центри, розміщені в так званій сірій зоні (між «нульовим» блокпостом та КПВВ), проблему з чергами не вирішують.

На нашу думку, цьому є дві причини. Перша — дуже малий асортимент товарів, та і взагалі мало торгових точок. Для прикладу, на логістичному центрі біля КПВВ «Новотроїцьке» максимум буває 10-11 підприємців, і то лише в першій половині дня, а у другій їхня кількість зменшується до 3-5.

І друга причина, зі слів самих підприємців, мало людей мають бажання їхати в логістичний центр, оскільки їх змушують ставати в загальну чергу, і вони не бачать сенсу, вистоявши 5-7 годин в цій черзі, їхати на логістичний центр, адже вигідніше вже перетнути контрольний пункт і купити собі все необхідне на підконтрольній Україні території, де є набагато більший асортимент товарів.
Другий тип скарг, який фіксують наші монітори, це від громадян, що проїжджають на рейсових автобусах та вимушені проходити контроль на КПВВ пішки. Люди похилого віку скаржаться на відсутність лав для відпочинку, адже їм складно вистояти в черзі весь той час, поки перевіряють інших пасажирів. Також скаржаться на відсутність накриттів від сонцю, дощу та снігу. Були випадки, коли у спекотну погоду люди втрачали свідомість, не витримуючи навантаження.

Що стосується здирництва коштів, то нашими моніторами не було зафіксовано фактів того, щоб на контрольних пунктах в когось ці кошти вимагали. Проте нам надходили скарги, що за те, щоб потрапити у пільгову чергу, не будучи у відповідній категорії осіб (з дітьми до 1 року, інвалідами, людьми похилого віку), з людей брали 200 грн. Тому наразі одним з пріоритетів нашого моніторингу буде фіксація подібних фактів.

У більшості випадків, співробітники перевіряючих органів спілкуються з громадянами ввічливо, проте нами фіксувались поодинокі випадки грубого поводження з людьми, із приниженням людської честі та гідності зі сторони фіскальних органів. До речі, на що ще хотілося б звернути увагу, Державна фіскальна служба проігнорувала всі зауваження та рекомендації, які ми надсилали до них. В той самий час, Прикордонна служба дуже активно з нами співпрацює та вживає відповідних заходів для вирішення проблем.

Також дуже багато залежить від безпосередніх виконавців на місцях, від тієї зміни, яка працює на КПВВ. Для прикладу, якщо порівнювати прикордонників, які працювали на «Зайцеве» в період нашого пілотного моніторингу з 15 вересня по 15 жовтня, із тими, які працюють зараз, — спостерігається дуже сильна відмінність. У попередньої групи все було дуже злагоджено, людей перевіряли швидко, спілкувались з ними ввічливо. Поточна ж група поводить себе із людьми відносно грубо, постійно перешкоджає роботі наших спостерігачів.